Listopad 2017

Aby chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

Konkurs misyjny dla szkół gimnazjalnych

„Matka Afryki”– życie i działalność bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

Nigdy nie była na Czarnym Lądzie, ale wielu czci ją jako Matkę Afrykanów.

V DIECEZJALNY KONKURS MISYJNY

dla szkół gimnazjalnych

„Matka Afryki”– życie i działalność bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

Nigdy nie była na Czarnym Lądzie, ale wielu czci ją jako Matkę Afrykanów.

Dlaczego młoda, świetnie zapowiadająca się hrabianka opuściła dwór, by zamieszkać w małym pokoiku obok domu starców i poświęciła się ratowaniu czarnych afrykańskich niewolników? Dlaczego zdobyła się na tak szalony krok? To wariactwo? Albo inaczej: świętość. Na te i inne pytania będzie szukać odpowiedzi młodzież ze szkół gimnazjalnych, która zdecyduje się na udział w misyjnym konkursie wiedzy „Matka Afryki”.      W 95 rocznicę śmierci (6 lipca 1922) i  155 rocz. urodzin .(29.IV.1863) bł. Marii Teresy Ledóchowskiej Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje misyjny konkurs wiedzy  o  wielkiej Polce, którą Papież Paweł VI nazwał „pionierką“ ewangelizacji i promocji ludzkiej. Postać ta nie straciła nic ze swej aktualności, będąc wyrazistym przykładem miłości i życia poświęconego innym.

KONKURS ODBYWA SIĘ POD PATRONATEM:

• E. Księdza Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca
  • Matki Generalnej Sióstr Misjonarek Św. Piotr Klawera

1. HASŁO KONKURSU: Z rzeczy boskich, najbardziej boska jest współpraca nad zbawieniem dusz”.

1. CELE KONKURSU:
  • Poznanie postaci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
  • Pogłębienie wiedzy o obowiązku misyjnym wypływającym z sakramentu chrztu św.i bierzmowania.
  • Kształtowanie postawy świadka wiary na przykładzie postaci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

1. UCZESTNICY: uczniowie szkół gimnazjalnych:
  • uczniowie kl. II-III – konkurs wiedzy – test wyboru

1. ETAPY KONKURSU:
  • szkolny – przeprowadzony w dniu 14 listopada 2017r., po wcześniejszym zgłoszeniu przez katechetów w Referacie Misyjnym Kurii Świdnickiej udziału w konkursie, do każdej szkoły zostaną przesłane (e-mailem) zestawy zadań na etap szkolny. Za przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiedzialny jest katecheta.
  • diecezjalny – przeprowadzony w Świdnicy w dniu 14 kwietnia2018 r.

1. WARUNKI UCZESTNICTWA
  • Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie szkoły do udziału w Konkursie do dnia 25 października2017r. na adres Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej (podając dokładny adres szkoły, imię i nazwisko katechety, telefon i e-mail): e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub tel. 74 856 44 05 od pon. do pt. w godz. 9-14, lub 787 712 013.

Literatura i inne szczegóły konkursu na stronie referatu misyjnego: www.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ks. Jakub Górski

Dyrektor Referatu Misyjnego

Świdnickiej Kurii Biskupiej

Regulamin Konkursu Misyjnego

WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych.
  2. I etap konkursu odbędzie się w dniu14 listopada  2017.
  3. Pytania do przeprowadzenia I etapu w formie testowej i formularz protokołu, dostarczają organizatorzy (na adres e-mail katechetów) w dniu 10 listopada.
  4. Protokół z etapu szkolnego należy przesłać do dnia 25października 2017 r. na adres: Referat Misyjny Kurii Świdnickiej, pl. Jana Pawła II 1, 58-100 Świdnica.
  5. W II etapie konkursu udział biorą 3 osoby z każdej szkoły wyłonione w fazie etapu szkolnego.
  6. Zespoły reprezentujące szkołę w II etapie konkursu, gromadzą się, wraz z opiekunem w auli Kurii Świdnickiej w dniu 14kwietnia 2018 r. o 10.00.

ORGANIZATORZY PRZEWIDZIELI NAGRODY:

1. Dla wszystkich uczestników etapu diecezjalnego – dyplomy i nagrody książkowe.
  1. Trzy pierwsze miejsca – nagrody rzeczowe

Literatura do konkursu i inne informacje umieszczane będą na stronie Referatu Misyjnego Kurii Świdnickiej w dniu 25 września: www.misje.diecezja.swidnica.pl