• Intencja misyjna:

• >>Za Bliski Wschód, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, aby wśród nich zapanował duch dialogu, spotkania i pojednania. <<

Miesiąc misyjny

„Serce bez granic” – życie i działalność kard. Adama Kozłowieckiego SJ - to temat IV Konkursu Misyjnego dla Szkół Gimnazjalnych.

„Ta sama miłość, która popchnęła Pawła, by sprostać sytuacjom, które moglibyśmy określić jako niewygodne, nadal motywuje mężczyzn i kobiety, na wszystkich szerokościach ziemi, do pomocy swoim braciom                 i siostrom w imieniu Chrystusa, Zbawcy i Odkupiciela człowieka. Stąd możemy wyciągnąć bardzo ważną lekcję dla wszystkich chrześcijan. Działalność Kościoła tylko wtedy jest wiarogodna i skuteczna,   o ile ci, którzy go stanowią, są zdolni płacić osobiście swoją wiernością do Chrystusa, i to w każdej sytuacji”.

Papież Benedykt XVI, homilia, 28 czerwca 2007

W bieżącym roku Kościół w Zambii obchodzi 125 rocznicę ewangelizacji. Szczególne miejsce                       w ewangelizacji Zambii zajmuje zmarły w 2007 r. kard. Adam Kozłowiecki SJ. Wszyscy, którzy zetknęli się z Nim lub czytali publikacje, mieli świadomość, że odszedł wielki człowiek, oddany Bogu, Kościołowi  i ludziom, gorliwy kapłan Chrystusowy, radośnie i autentycznie głoszący całym swoim życiem Jego Ewangelię, wielki misjonarz Afryki, obrońca praw człowieka i prawa do niepodległości narodów Afryki, świadek i uczestnik tragedii XX wieku, ale także        i miłosierdzia Bożego, a przy tym człowiek prosty  i serdeczny, promieniujący dobrocią  i życzliwością.

KONKURS ODBYWA SIĘ POD PATRONATEM:

• J E  Księdza Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca

1. HASŁO KONKURSU: Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych.  Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.. (1 Kor, 9, 22-23)

2.CELE KONKURSU:

• Poznanie postaci kard. Adama Kozłowieckiego SJ
  • Pogłębienie wiedzy o obowiązku misyjnym wypływającym z sakramentu chrztu św. i bierzmowania.
  • Kształtowanie postawy świadka wiary na przykładzie  postaci więźnia i misjonarza

3. UCZESTNICY: uczniowie szkół gimnazjalnych:

• uczniowie kl. I-III – konkurs wiedzy – test wyboru

4. ETAPY KONKURSU:

• szkolny – przeprowadzony w dniu 17 listopada 2016 r., po wcześniejszym zgłoszeniu przez  katechetów w Referacie Misyjnym Kurii Świdnickiej udziału w konkursie, do każdej szkoły zostaną przesłane (e-mailem) zestawy zadań na etap szkolny. Za przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiedzialny jest katecheta.
  • diecezjalny – przeprowadzony w Świdnicy w dniu 16 marca 2017 r.

5. WARUNKI UCZESTNICTWA

• Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie szkoły do udziału w Konkursie do dnia 25 października 2016 r. na adres Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej (podając dokładny adres szkoły, imię i nazwisko katechety, telefon i e-mail): e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub  tel. 74 856 44 05 od pon. do pt. w godz. 9-14, 787 712 013.

6. LITERATURA – I etap konkursu misyjnego

1. Kard. Adam Kozłowiecki SJ – Ucisk i strapienie, WAM, Kraków 2008 r.
  2. ks. St. Cieślak SJ – Wielcy ludzie Kościoła, WAM, Kraków 2008 r.
  3. ks. Czesław Tomaszewski SJ - Misyjnym szlakiem Kard. Adam Kozłowieckiego - 18.03.2016
  4. Ks. Leszek Aksamita - Historia misji w Zambii.
  5. Radio Watykańskie –  Obchody 125-lecia katolicyzmu w Zambii.
  6. Zambia – podstawowe informacje o kraju

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie